9 vecí, ktoré robia úspešní ľudia a nič nestoja: Inšpirujte sa!

09. 03. 2016

Uvažovali ste niekedy, čo pomohlo niektorým ľuďom stať sa úspešnými? Mali geniálny nápad, motiváciu, vytrvalosť, poriadny kúsok šťastia? Áno, určite aj toto prispelo k tomu, že sa dostali tam, kde sú. Je však niekoľko vecí – konkrétne 9 návykov, ktoré si osvojili takmer všetci úspešní ľudia. Ktoré to sú?

 

 

 

 

 1. Vedia „vypnúť“
  Možno je to čudné, ale mnohí známi a bohatí ľudia tvrdia, že práve oddych prispel  významnou mierou k ich úspechu. Je totiž dôležité starať sa nielen o svoje telo, ale aj myseľ. Okrem cvičenia a zdravého stravovania si doprajú tiež dostatok spánku, meditujú alebo relaxujú.
 2. Vstávajú skoro
  V čom spočíva najväčšia  výhoda byť „ranným vtáčaťom“? Ak vstanete skôr, získate náskok pred ostatnými. Máte viac času napríklad na cvičenie, riešenie osobných záležitostí, alebo môžete splniť množstvo pracovných úloh, kým ostatní sú ešte len na ceste do práce. Ľudia, ktorí vstávajú skoro ráno, sú väčšinou šťastnejší a dokonca aj aktívnejší.
 3. Nadväzujú nové vzťahy
  Úspešní ľudia si uvedomujú dôležitosť nadväzovania vzťahov. Okrem získania kontaktov vraj „networkovanie“ pomáha ľuďom byť inovatívnymi, menej kritickými a podporuje v nich empatickosť. Taktiež asi nikoho neprekvapia výsledky výskumov, ktoré tvrdia, že budovanie vzťahov zvyšuje šancu získať prácu.
 4. Stále sa niečím zamestnávajú
  Len málo úspešných ľudí je nečinných. Mnohým z nich nestačí 40-hodinový pracovný týždeň, pracujú často 60-100 hodín týždenne a tvrdia, že to je presne toľko práce, koľko potrebujú k svojej spokojnosti.
 5. Vedia, kedy povedať „nie“
  "Rozdiel medzi úspešnými a skutočne úspešnými ľuďmi spočíva v tom, že skutočne úspešní ľudia povedia NIE takmer na všetko.“  Warren Buffett, americký investor a tretí najbohatší muž sveta

  Úspešní ľudia vedia, že ak povedia nie negativite, nadbytočnej práci a aktivitám, ktoré len uberajú z času, môžu sa sústrediť na zvyšovanie svojej produktivity. Ak by totiž povedali „áno“ každému a na všetko, zbytočne by sa rozptyľovali a nedokončili úlohy, ktoré majú byť splnené.
 6. Nepozerajú televíziu, čítajú
  Zahraniční autori kníh o návykoch bohatých skúmali, či úspešní ľudia sledujú televíziu. Viete, čo ukázal prieskum? Až 67% bohatých ľudí sleduje televíziu iba hodinu, alebo dokonca menej ako hodinu denne. Avšak, až 86% bohatých ľudí zbožňuje čítanie a 88% z nich sa vyznáva, že čítajú práve kvôli tomu, aby sa zlepšovali. Knihám venujú približne pol hodinu každý deň.
 7. Pred každým dňom si spíšu zoznam vecí, ktoré musia urobiť
  Úspešní ľudia sú známi tým, že si každý večer spisujú zoznam vecí, ktoré chcú urobiť nasledujúci deň. Vďaka tomu si potom vedia ľahšie určiť priority.
 8. Nastavujú si ciele, ktoré chcú dosiahnuť
  Väčšina úspešných ľudí si pravidelne spisuje svoje ciele a plány. Je totiž dôležité mať svoje vízie aj zvizualizované. Vidieť spísané alebo nakreslené to, čo chcete dosiahnuť, vie fantasticky motivovať a zároveň tak máte prehľad v tom, ako postupujete.
 9. Majú poriadok vo financiách
  Peniaze sa úspešných ľudí držia, pretože si ich vedia dobre zmenežovať. Svoje peniaze investujú múdro, hľadajú nové možnosti  a nechávajú si v zálohe aj núdzové fondy. Typická pre úspešných ľudí je tiež štedrosť  a ochota podporiť tých, ktorí potrebujú pomoc. 

TEXT: Zdroj: businessinsider.com; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

Najčítanejšie

Viac z najčítanejších