18 vecí, ktoré nemajú čo hľadať vo vašom životopise: Toto si z neho čo najskôr vymažte

09. 03. 2017

Chcete zvýšiť svoje šance, aby vás potenciálny zamestnávateľ zavolal na pohovor? V tom prípade mu musíte zaslať dokonalý životopis, v ktorom uvidí len tie správne informácie. Viete, čo do svojho CV vôbec nemusíte uvádzať? Máme pre vás dobré rady a tipy, ktoré údaje sú v životopisoch zbytočné. Nezabudnite si skontrolovať, či niektoré z nich náhodou nemáte vo svojom CV-čku.

 

 

 1. Irelevantné pracovné skúsenosti
  Pokiaľ máte viacero pracovných alebo brigádnických skúsenosti, vyberte len tie, ktoré trvali najdlhšie a ktoré by vám mohli pomôcť získať miesto, o ktoré sa uchádzate. Neprepchajte svoje CV uvádzaním rôznorodých skúseností – menej je niekedy viac. Ak však predsa len chcete, aby zamestnávateľ videl, čo všetko máte za sebou, zhrňte zvyšné pozície do samostatného odseku, v ktorom ich vymenujte.
 2. Osobné údaje
  Do vášho CV nepíšte, či ste vo vzťahu, zasnúbená alebo ženatý. Zamestnávateľovi tiež nemusíte oznamovať, či ste veriaci alebo či máte deti – tieto informácie by od vás personalista ani nemal zisťovať.
 3. Klamstvá
  Boli ste šéfom spoločnosti? Máte kopec certifikátov? Viedli ste tím ľudí? Pokiaľ to nie je pravda, vo vašom životopise takýto údaj nemá čo robiť. Nerobte zo seba niekoho iného, neprikrášľujte realitu - personalista vás totiž môže veľmi ľahko odhaliť a v tej chvíli stratíte všetky šance získať prácu.  
 4. Váš vek
  Opäť jeden z osobných údajov, ktorý zamestnávateľa nemá prečo zaujímať.
 5. Príliš veľa textu
  Personalisti sa zhodujú, že dobrý životopis by nemal mať viac ako 2 strany. Myslite na to pri jeho príprave.
 6. Zlé formátovanie textu
  Neprehľadný, chaotický životopis je zabijak šancí. Dajte si pozor na odseky, medzery a odčlenenie jednotlivých častí CV-čka. Životopis by mal byť prehľadný už na prvý pohľad. Ak totiž personalista dostane veľké množstvo životopisov, nebude mať čas podrobne skúmať každý z nich – potrebuje už v priebehu pár sekúnd vidieť, ktorý kandidát je zaujímavý a stojí za ďalšie pozretie.
 7. Prítomný čas pri opise bývalých zamestnaní
  Ak ide o vaše predchádzajúce zamestnania, nie je dôvod používať prítomný čas – upravte svoj text na minulý čas. Prítomný čas použite iba v jednom prípade - ak si hľadáte prácu ako zamestnaný a opisujete vašu aktuálnu pozíciu.
 8. Neprofesionálna e-mailová adresa
  Vo vašom životopise by ste mali mať uvedenú e-mailovú adresu zloženú z vášho mena. Infantilné názvy či rôzne prezývky pôsobia výsostne neprofesionálne.
 9. Zbytočné, očividné slová
  Ako napríklad „telefón“, „adresa“ či „e-mailová adresa“. Všetci vieme rozoznať, čo je čo, stačí preto, ak rovno uvediete tieto údaje.
 10. Tabuľky, obrázky či grafy
  V životopise vyzerajú skvelo, personalisti však tvrdia, že im komplikujú prácu. Na základe grafov, ktoré si vyrobí samotný uchádzač, sa im totiž len ťažko hodnotí, nakoľko sú zručný v danej zručnosti či jazyku. Zvážte preto, či radšej nevoliť tradičnú formu s využitím bežne používanej stupnice hodnotenia svojich schopností.
 11. Uvedenie kontaktov do vašej súčasnej práce
  Naozaj chcete, aby vám personalista zavolal na služobný telefón, prípadne vám písal na váš firemný mail? Uvádzajte vždy súkromný telefón a váš osobný e-mail.
 12. Žargón typický pre vašu spoločnosť
  Personalista mu totiž nemusí rozumieť, keďže firmy môžu používať vlastný jazyk a vlastné názvy na pomenovanie procesov alebo technológií. Špecifickým výrazom sa vyhýbať nemusíte, overte si však, či sú bežne používané a známe.   
 13. Link na sociálne médiá, ktoré nesúvisia s pozíciou, na ktorú sa hlásite
  Svojím Instagramom, Pinterestom, Snapchatom či inými osobnými sociálnymi médiami sa v životopise nemusíte chváliť. Naozaj by mal vidieť personalista vaše fotografie, prípadne to, čo sledujete na Pintereste? Do CV radšej pripojte link na váš LinkedIn, prípadne Facebook, ak máte verejný profil a zdieľate na ňom aj vaše pracovné záležitosti.
 14. Nečitateľný typ písma
  Možno sa vám páči špecifický typ písma, uprednostnite však pred dizajnom jeho funkčnosť. Chcete, aby bol váš životopis dobre a ľahko čitateľný, vyberte si preto z klasických písmen – napríklad Arial alebo Calibri.
 15. Dôvod, pre ktorý ste odišli z bývalej práce
  Táto informácia do životopisu rozhodne nepatrí. Možno máte pocit, že ak to uvediete už do vášho CV, zvýšia sa vaše šance získať prácu. To je však nesprávne uvažovanie. Ak bude personalistu zaujímať dôvod vášho odchodu, opýta sa vás to na pohovore.
 16. Známky zo školy či názov vašej bakalárskej či magisterskej práce
  Zbytočná informácia, ktorú môžete prebrať na pohovore – ak sa na to personalista vôbec opýta. V kolónke Vzdelanie je potrebné uviesť len obdobie, názov strednej či vysokej školy/univerzity, fakultu a odbor, ktorý ste vyštudovali.
 17. Vysvetlenie, prečo chcete získať dané miesto
  Táto informácia sa totiž viac hodí do motivačného listu – ak ho od vás potenciálny zamestnávateľ vyžaduje. Ak nie, svoje dôvody si pokojne nechajte až na prípadný pohovor.
 18. Krátkodobé zamestnania
  Ak ste mali prácu, v ktorej ste vydržali len pár týždňov, tento údaj radšej do svojho CV neuvádzajte – predovšetkým ak ide o zamestnanie, z ktorého vás vyhodili.

TEXT: Zdroj: Independent; Text: es; Foto: Thinkstockphotos.com

Súvisiace články

Najčítanejšie

Viac z najčítanejších